• Central Library main hall header

  • One City, One Story Selections and Nominees


    2015 Selection

    The Book of Unkown Americans book coverThe Book of Unknown Americans
    by Christina Henríquez


    •  All the Light We Cannot See by Anthony Doerr
    •  Americanah by Chimamanda Ngozi Adichie
    •  The Sandcastle Girls by Chris Bohjalian
    •  A Tale for the Time Being by Ruth Ozeki

    2014 Selection

    Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore cover smallMr. Penumbra's 24-Hour Bookstore
    by Robin Sloan


    • Mary Coin by Marisa Silver
    • Where'd You Go, Bernadette by Maria Semple
    • We Are All Completely Beside Ourselves by Karen Joy Fowler
    • Yellow Birds by Kevin Powers

    2013 Selection

    Age of Miracles book cover smallThe Age of Miracles
    by Karen Thompson Walker


    •  The Art of Fielding by Chad Harbach
    •  The Art of Racing in the Rain by Garth Stein
    •  State of Wonder by Ann Patchett

    2012 Selection

    2012 OCOS small coverPeople of the Book
    by Geraldine Brooks


    • Lost City Radio by Daniel Alarcón
    • The History of Love by Nicole Krauss
    • The Last Days of Ptolemy Grey by Walter Mosley
    • Southland by Nina Revoyr
    • Madonnas of Echo Park by Brando Skyhorse

    2011 Selection

    Mudbound cover - smallMudbound
    by Hillary Jordan


    • A Gate at the Stairs by Lorrie Moore
    • City of Thieves by David Benioff
    • Cutting for Stone by Abraham Verghese
    • The Lotus Eaters by Tatjana Soli
    • Wife of the Gods by Kwei Quartey

    2010 Selection

    Gardens of WaterGardens of Water
    by Alan Drew


    • The Help by Kathryn Stockett 
    • Hotel on the Corner of Bitter and Sweet by Jamie Ford 
    • The Known World by Edward P. Jones 
    • Shanghai Girls by Lisa See 

    2009 Selection

    Hummingbird's DaughterThe Hummingbird's Daughter
    by Luis Alberto Urrea


    • Gilead by Marilynne Robinson
    • People of the Book by Geraldine Brooks
    • The Things They Carried by Tim O'Brien
    • The Yiddish Policemen's Union by Michael Chabon

    2008 Selection

    Easter IslandEaster Island
    by Jennifer Vanderbes


    • Extremely Loud & Incredibly Close by Jonathan Safran Foer
    • The Hummingbird's Daughter by Luis Alberto Urrea
    • Moloka'i by Alan Brennert
    • The People of Paper by Salvador Plascencia
    • What Is the What by Dave Eggers

    2007 Selection

    Distant Land of My FatherDistant Land of My Father
    by Bo Caldwell


    • Any Bitter Thing by Monica Wood
    • The Memory Keeper's Daughter by Kim Edwards
    •  The Namesake by Jhumpa Lahiri
    • Who Will Run the Frog Hospital? by Lorrie Moore

    2006 Selection

    by Octavia Butler


    • González and Daughter Trucking Co. by María Amparo Escandón
    • Queen of Dreams by Chitra Banerjee Divakaruni
    • Samurai's Garden by Gail Tsukiyama
    • Summer of the Big Bachi by Naomi Hirahara
    • The Work of Wolves by Kent Meyers

    2005 Selection

    Kite RunnerThe Kite Runner
    by Khaled Hosseini


    • Caramelo by Sandra Cisneros
    • Easter Island by Jennifer Vanderbes
    • Jamesland by Michelle Huneven
    • The Namesake by Jhumpa Lahiri
    • The Time Traveler's Wife by Audrey Niffenegger

    2003 Selection

    Peace Like a RiverPeace Like a River
    by Leif Enger


    • Bel Canto by Ann Patchett
    • The Distant Land of My Father by Bo Caldwell
    • Highwire Moon by Susan Straight
    • The Hours by Michael Cunningham
    • Life of Pi by Yann Martel

    2002 Selection

    The SoloistThe Soloist
    by Mark Salzman


    • Death of Vishnu by Manil Suri
    • Kindred by Octavia Butler
    • The Last Picture Show by Larry McMurtry
    • Tortilla Curtain by T. Coraghessan Boyle
Water Usage Gauge